Ismét egy rendhagyó poszt következik, mégpedig azt a kérdést járjuk körbe, hogy mikor szükséges blokkoló alapozót használni?
A legtöbb krétafestéket pont azért szeretjük, mert nem szükséges alapozót használni. Ez sok esetben valóban így igaz, azonban – mint mindig – itt is vannak kivételek, és ezekkel már a festés előtt érdemes tisztában lenni, hogy ne a munka végén érjen minket kellemetlen meglepetés. Ugyanis az alapozó hiánya általában csak a festés végén realizálódik, a munka során sokszor nem derül ki… Annál nagyobb a csalódás a festés végén, amikor csúnya barna, sárgás foltok jelennek meg a festett felületen.
Blokkoló alapozó használata az “átvérzés”, foltosodás megakadályozása érdekében.
Főleg a kezdő bútorfestők esetén szokott nagy riadalmat kelteni, amikor a csodaszép a frissen festett felületen sötét foltok jelennek meg, amelyek több réteg festék felvitele után sem tűnnek el.
A foltosodás, vagy átvérzés,
- Régi bútorok esetén gyakran előforduló jelenség. A festést követően néhány óra, esetleg néhány nap után, sárgás-barnás foltok jelennek meg a bútor felületén. Ezeket a foltokat ismételt festés segítségével sem lehet eltüntetni.
- A foltokat okozhatják a fában lévő savak, illetve a korábbi festékrétegekből is oldódhat ki olyan anyag, ami elszíneződést eredményez.
- Ebben az esetben az alapozónak az a feladata, hogy teljesen lezárja a felületet, hogy a felvitt festékréteg ne tudjon reakcióba lépni vele.
- Ez a jelenség általában csak akkor figyelhető meg, ha a bútort az eredeti színénél világosabbra festjük. Sötétebb festékek esetén az elszíneződés nem látszik.
Honnan lehet előre tudni, hogy kelleni fog e blokkoló alapozó?
Erre a kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni, azonban vannak esetek amikor szinte biztosan nem kell:
- laminált bútorlap esetén
- MDF lapokból készült bútor esetén (tipikusan a konyhabútorok ilyenek)
- vastagon lakkozott, zománc vagy olajfestékkel festett felületen (ha ezeket nem távolítjuk el az előkészítés során)
- ha a bútort az eredeti színénél sötétebbre szeretnénk festeni
És nagy valószínűséggel szükséges az alapozás akkor, ha az előkészítés során, hiába tisztítjuk meg jó alaposan a bútort, a használt szivacs és a víz folyamatosan koszos, akkor is, amikor a bútor már teljesen tisztának tűnik.
Tehát legyünk résen a tisztítás során, és ha a fenti gyanújel megjelenik, akkor mindenképpen használunk alapozót!
Én ezt az alapozót ajánlom: Vintage paint blokkoló
Néhány tipp a használatához:
- Érdemes két rétegben használni a tökéletes hatás érdekében.
- Felvihető ecsettel, hengerrel vagy akár szórással is.
- A két réteg között elegendő néhány óra várakozás, azonban a második réteg után várjunk legalább 24 órát!
Remélem segítettem ezzel a poszttal eldönteni, hogy szükséges e alapozni festés előtt.
Örömteli alkotást kívánok!
Viki