Egy újabb nagyfotós elrendezéssel érkeztem. Ez nem olyan látványos, de tele van apró megoldássokkal, trükkökkel, amiket bármilyen minimál alkotáson – oldalon, képeslapon, albumon stb. – bevethettek. Ezeket szeretném most kicsit részletezni 🙂
Nagyfotós oldallal, elrendezéssel akkor a legegyszerűbb, vagy inkább úgy mondom, hogy a legkézenfekvőbb és talán a leglátványosabb is dolgozni, ha a teljes oldalra “kiterjed” a fénykép. De sokszor nem úgy van fotózva, hogy az adott méretarányban tudjuk előhívatni, kinyomtatni. Ilyen esetekben szoktam használni ezt a nagyon egyszerű megoldást: valamelyik oldalra teszem a fotót – ezt nyilván a fókuszban lévő szereplő, táj, tárgy, stb. határozza meg. A “maradék” részre olyan scrapbook papírt érdemes tenni, amin olyan minta van, ami nem tereli el a figyelmet. A Sable d’or készletben található nagyméretű pauszra esett a választásom, az tetszett a legjobban.
A vellumokkal ráadásul az átlátszóságuk miatt lehet még tovább játszani, kísérletezni. A felső képen a végeredményt láthatjátok…
… az alsó fotón pedig azt a trükköt, amivel további mélységet lehet adni a háttérnek. Tök egyszerű az egész! A vellumra is pecsételtem, szürkével, halványan, de feketével is feliratot, aztán menta meg barna tintapárnákkal is. Ezek úgy néznek ki, mintha az eredeti vellumon is rajta lennének, pedig nem 😀 Viszont az alsó papírra is került minta, erősebb / fekete tintával. Ettől lebegős hatás lehet elérni. Szeretem, mikor ilyen észrevehetetlen apróságok dobják fel az amúgy egyszerű oldalakat 🙂
Úgy tűnik, mintha csak egy fényképről szólna az oldal, pedig nem! Sokszor nem tudok választani egy-egy fotósorozat elemei közül, vagy egyszerűen összetartoznak, és hiányérzetem lenne, ha lehagynék fotókat. Több alkalommal készítettem már olyan nagyfotós oldalt, amit teleraktam kisebb méretű fényképekkel is. Máskor meg – mint például most is – elrejtem a sorozat többi tagját. A legegyszerűbb, ha készítek egyfajta zsebet, abban pedig egy papírra szépen fel lehet ragasztani a többi képet – jelen esetben további hat darabot 😀
A következő dolog, amiről szeretnék szót ejteni, az a hímzés és hogy mi mindent lehet még kezdeni a fonállal. Természetesen a teljesség igénye nélkül, mert ennél jóval több mindent, de az én kis oldalamon most csak ezek kaptak helyet 🙂
A leglátványosabb, ha egy nagyobb mintát vagy feliratot hímzünk egy sablon segítségével. Erre a shopban szuper karine-s stencileket lehet kapni, a felhasznált termékek listájában meg is fogjátok találni, én mit használtam az oldalon. Nem csak nagyfotós elrendezésnél, de albumborítón vagy oldalpáron is remekül lehet ezeket használni, én legalábbis imádom. Még egy felirat vagy hímzett minta azt hiszem már sok lett volna, de a hímzőfonalat a színe és a textúrája miatt szerettem volna több helyen is visszahozni. Kötöttem egy kis csomót a bannerbe, további két helyen pedig néhány öltéssel oldottam ezt meg. Egyszer sima ikszeket varrtam…
… a másik oldalon pedig a lap szélét díszítettem vele:
Még egy apróság, és utána mutatom a régi-új kedvencemet is 😀
Imádom a viszonylag nagy akril díszítőelemeket. Főleg feliratokat használok, ezek közül is az abszolút favorit a 13arts szettje, tele imádós feliratokkal. Már a második csomagot használom, nem tudok betelni vele 😀
A csomagolásban úgy védik a sérüléstől ezeket az akril feliratokat, hogy van rajtuk egy kékes színű fólia. Van, hogy rajta hagyom, például az előző nagyfotós oldalamon is így tettem 😉 Egyszer színeztem is, de vigyázni kell, hogy csak nagyon halvány legyen a rákent réteg, hogy megmaradjon az átlátszósága. Vagy legalábbis én ezt szeretem benne nagyon, ezért én figyelek rá. Persze lehet simán úgy is hagyni, vagy bélyegezni rá. Ebben az a nagyszerű, hogy nem fedem el, meghagyom a légiességét, mégis ráerősítek egy kicsit a pecsétlenyomattal.
Nnno! Ha eljutottál idáig, akkor végre kibújik a szög a zsákból 😀 Ezért készítettem az egész bejegyezést és valahol az oldalamat is ez inspirálta! Nem másról van szó, mint a zsugorfóliáról! Biztosan ismeritek, akár már használtátok is, de olyan ritkán látom alkotásokon, hogy gondoltam felhívom rá a figyelmet!
Kétféleképpen is használtam. A leggyakoribb – mindenesetre én még csak így láttam – felhasználási módja, amikor a zsugorfóliára pecsételnek. A lenyomat elkészítése után óvatosan körbe kell vágni – azért óvatosan, mert könnyen törik -, majd hőlégfúvóval addig kell melegíteni, amíg már nem megy tovább össze az anyag. Közben kunkorodik meg pöndörödik, de ne ijedjen meg senki! meg fog állni egy ponton a zsugorodás 😀 Még egy dologra viszont nagyon kell figyelni! A hőlégfúvó iszonyúan forró! Ne tartsd a kezedben, mert megégeted magad!! És ha nem egy hőálló anyag van alatta, akkor azt is megégeti! Általában nem szoktam különösebben védeni az asztalt vagy a vágóalátétemet, mert a legtöbb esetben mozgatom a hőlégfúvót, így nem olvad meg alatta semmi. Itt viszont egészen kicsire összemegy, ezért nincs erre lehetőség. Ráadásul simán elfújja a zsugorkát a forró levegő, mert nincs súlya. A megoldás nálam nemes egyszerűséggel egy konyhai vágódeszka, amire a művészkésemmel szorítom le a zsugorkát 😀 Amikor még meleg, akkor formázható, tehát ha nem egyenesedett ki teljesen, akkor leszorítom például egy vonalzóval. Voilá!
Mellétettem az eredeti pecsétet, hogy lássátok, mennyire zsugorodik össze. Kb a harmada-negyede lesz. Ennél a nyomatnál nem színeztem a hátulját, mert fontos volt, hogy tisztán látszódjon a minta…
… a kagylóknál viszont meg is színeztem tintapárnával, amikor már teljesen kihűlt.
A zsugorfólia másik felhasználási módja – amit most próbáltam ki először és imádom!! -, amikor Sizzix-szel kivágsz a zsugorfóliából egy mintát és utána hőlégfúvózod:
Annyira cuki!! 😀 Viszont vigyázni kell! Túl apró vagy túl aprólékos minta nem működik. A fentebbi képen látni egy kis menta színű tengeri csillagot. Vagyishát az volt eredetileg, de nem tudom, hogy felismerhető-e?! Kis csillagnak elmegy, de nem mertem tovább feszegetni a fóliát, nehogy letörjön az egész! De a csikóhal nagyságú és egyszerűségű késekkel remekül működik!
Ennyi voltam mára! Remélem tudtam mutatni olyan ötleteket, amiket majd kipróbáltok vagy elővesztek a szinte-már-elfeledett ötletkosaratokból és meg is mutatjátok nekünk az alkotásaitokon! Köszi a figyelmet! 🙂
Felhasznált termékek:
Érdekel a mixed media?
Gyere és csatlakozz hozzánk!
Facebook csoportunk: kattints ide!