A Bútorfestés során a tartósság és a magas minőség záloga a megfelelő kivitelezés. Ehhez pedig arra van szükséged, hogy tisztában légy a bútorfestéssel kapcsolatos alapvető szakmai ismeretekkel.
Ebben segítek most Neked, nézzük át együtt a bútorfestés legfontosabb lépéseit!
- Lépés – A megfelelő bútor kiválasztása
Mindig olyan bútort válasszunk, aminek nincsenek komoly szerkezeti hibái és nem hiányoznak nagyobb részei (hacsak nem vagyunk profi asztalosok). Ezek kijavítása és pótlása komoly szakértelmet igényelhet és sok esetben nem kevés pénzbe kerül.
Figyeljünk rá, hogy ne legyen szuvas, legyen stabil és ideális esetben fából készült.
2. Lépés – a tisztítás
A festés egyik legfontosabb előkészítő lépése.
A használt, régi bútorok felületén sokféle szennyeződés összegyűlhet az idők folyamán, ezek pedig gátolhatják a festék tapadását.
A tisztítás maga nem egy nehéz feladat, megfelelő tisztítószerrel és puha ronggyal, esetleg dörzsi szivaccsal mossuk át a bútor teljes felületét, kívül-belül alul-felül…
Tisztítószerként használhatunk sima mosogatószert, trisót, cukorszappant vagy alkoholt is.
3. Lépés – csiszolás
A festésed minősége, simasága nagyban függ a festendő felület simaságától. Tehát, ha a felület egyenetlen, karcos, sérült, akkor a kész munkád is ilyen lesz. A festék nem tünteti el a felületi egyenetlenségeket, sőt néha még ki emeli őket!
Emiatt egy enyhe csiszolás mindenképpen ajánlott festés előtt!
4. Lépés – Alapozás
A krétafestékek – köztük a Vintage Paint – tapadása is nagyon jó szinte minden felületeten, emiatt a tapadás fokozására külön alapozót nem igényel.
Viszont Blokkoló alapozó használata indokolt lehet, ha natúr fa, vagy esetleg pácolt, színezett fafelületet szeretnénk VILÁGOS színűre festeni!
Ilyen esetekben válaszd ezt: https://www.scrapbookshop.hu/hu/lakkok-effekt-festekek/10576-vintage-paint-folt-blokkolo-feher-700-ml.html
5. Lépés – A festés
Fontos, hogy próbáljunk a festék felviteléhez ideális körülményeket teremteni, ne legyen se túl hideg, se túl meleg és szerencsésebb fedett, zárt helyen dolgozni.
Emellett természetesen a benti festés esetén a környezetünk védelme is nagyon fontos, takarjunk le magunk körül mindent, ami festékes lehet.
A bútort próbáljuk meg minél kényelmesebben elhelyezni, hogy körbe tudjuk járni és hogy ne kelljen túl sokat hajlonganunk!
A festés maga igazán egyszerű, mártsuk bele az ecsetet a festékbe és kezdjünk dolgozni! Egyszerre inkább kisebb mennyiségű festéket vigyünk fel, így elkerülhetjük a megfolyást.
Fessük le a teljes bútort és várjuk meg a gyártó által előírt száradást.
Szükség esetén (ha nem igazán sikerült szépen, csíkmentesen dolgozni) csiszoljuk meg egy picit a felületet és következhet a második réteg. A műveletet addig ismételjük, amíg elérjük a teljes fedést.
6. Lépés – Felületzárás
A krétafestéket viasszal vagy lakkal is zárhatod, általánosságban elmondható, hogy a viasz megjelenése, tapintása kellemesebb, puhább, selymesebb, míg a lakk egy kicsit ridegebb, viszont cserébe a lakk nagyobb védelmet, erősebb kopásállóságot biztosít a festett bútorod számára.
Ajánlott viasz: https://www.scrapbookshop.hu/hu/waxok-viaszok/9648-atlatszo-wax-300-ml-jdl-vintage-paint.html
Lakk: https://www.scrapbookshop.hu/hu/lakkok-effekt-festekek/10575-vintage-paint-ultra-matt-lakk-700-ml.html
Remélem ezzel a rendhagyó cikkel sikerült egy kicsit segítenem Nektek 🙂
A cikk részletesebb, eredeti verzióját itt találjatok: http://otthonesdekoracio.hu/2022/07/butorfestes_hazilag/